Afbeelding van paarse krul
19 feb 2026 · Nieuws

Van een internationale jeugd in Rhodos naar een toekomst in Nederland, deel 3

Theodore Klouvas (39 jaar) is geboren op Rhodos bij zijn Griekse vader en Nederlandse moeder en bracht zijn hele jeugd door op het zonnige Rhodos. Thuis sprak hij Nederlands met zijn moeder, Grieks met zijn vader en de spreektaal van het gezin als geheel was gemixt. Overdag ging Theodore naar de lokale Griekse school en zijn moeder vond het heel belangrijk dat hij ook naar de Nederlandse taal en cultuurschool op het eiland ging.  

Zijn ouders waren de eigenaren van een bar op Rhodos. Zodoende kwam Theodore veel in contact met Nederlandse toeristen en met Nederlandse familieleden. Zijn meertaligheid kwam hem daarbij goed van pas. Ook mochten hij en zijn zussen om de beurt in de zomer naar hun opa en oma in Nederland.  

De Nederlandse taal en cultuurschool op Rhodos 
“De Nederlandse school op Rhodos was leuk omdat ze daar op een andere, wat meer interactieve manier onderwijs gaven dan op de Griekse school,” vertelt Theodore, “En de Nederlandse school gebruikte al computers. Die hadden ze op de Griekse school toen nog niet.” Dat juf Ingrid alle leerlingen zo goed kende droeg ook veel bij aan de fijne tijd op de school. Zo mocht Theodore, die naar eigen zeggen een druk en ondernemend jongetje was, vaak ideeën voor de school of voor leuke evenementen aandragen.  

Toch was het onderwijs Nederlands soms ook zwaar, naast de volle dagen op de Griekse dagschool. Het heeft Theodore zeker moeite gekost om zelfs tijdens vakanties Nederlandse boeken te moeten lezen, samenvattingen te maken en presentaties te doen. Vooral toen hij in de puberleeftijd kwam en soms echt wel met tegenzin naar school ging. Toen hij als 18-jarige in Nederland bouwkunde ging studeren aan de TU Delft, had hij er echter veel profijt van.

Bouwkunde studeren in Nederland 
Met gemak haalde hij de Nederlandse taaltoets die nodig was om toegelaten te worden tot de universiteit. “Maar zeker de eerste zes maanden van de studie in Nederland waren niet makkelijk, vertelt Theodore open, “Niet vanwege de taal, want ik sprak accentloos Nederlands. Niemand zag mij dus als Griek. Dat zorgde ervoor dat docenten vaak niet door hadden dat ik bepaalde abstracte woorden soms niet begreep. Toen ik net aankwam voelde ik me ook voor de leeuwen gegooid en best alleen. Ik hoorde bij de eerste golf die vanuit Rhodos naar Nederland ging om te studeren. En ik was een beetje overweldigd door wat er allemaal bij kwam kijken.”  

Er was zoveel te regelen met de IB-groep, de gemeente, de zorgverzekering, etc. etc. En de Nederlandse cultuur verraste hem ook af en toe. Er bleken ongeschreven regels te zijn die hij niet kende. Zoals de kosten delen als je iemand uitnodigt om te komen eten. Of dat je een afspraak moet maken voor je langs gaat bij vrienden of familie. En dat je je afval alleen op bepaalde dagen buiten mag zetten. Dat een biertje goedkoper was dan water, vond hij ook wonderlijk.  

Halverwege zijn eerste studiejaar gaf hij op en ging terug naar Rhodos. Daar herpakte hij zich echter al snel. De realisatie dat zijn studie de sleutel tot zijn toekomst was, bracht hem in augustus terug naar Nederland waar hij zijn studie vervolgde en afrondde. 

Impact maken als diplomaat bij het ministerie van buitenlandse zaken 
Inmiddels is Theodore afgestudeerd en werkt hij al 15 jaar voor de Nederlandse overheid. Nu bij het ministerie van buitenlandse zaken. Hij begon zijn carrière als architect in wederopbouw na conflicten en natuurrampen. Tegelijkertijd droeg hij bij in Griekenland bij de start van ‘Orange Grove’, een “ecosysteem voor start-ups waar deelnemers inspiratie en ondersteuning kunnen ophalen van andere ondernemers”. Vervolgens deed hij dat in opdracht van het ministerie in 20 landen in het mondiale zuiden met Orange Corners.  

In zijn hart is Theodore nog steeds dat “drukke en ondernemende jongetje” dat hij was in de klas van juf Ingrid. Maar hij heeft zijn plek helemaal gevonden en zet deze mooie eigenschappen in om grote impact te maken voor anderen. In diverse ontwikkelingslanden heeft hij ondernemerschap en onderwijsprogramma’s in het beroeps- en hoger onderwijs opgestart en verbeterd. Vanuit zijn eigen overtuiging dat onderwijs zijn stem sterker heeft gemaakt, voelt hij een grote drang om dat voor anderen te realiseren. Om op die manier ook voor hen een betere toekomst mogelijk te maken.